Mersin Temizlik Şirketleri

Mersin temizlik şirketleri çoğu alanda temizlik imkanı sağlamaktadır. Dünyada 100 yılın öncesine dayanan bir tarihi olan bu piyasanın Avrupa da 20. Yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştır. Dünyanın gelişmeye başlamasından itibaren çoğu hizmet dış ülkelerden ihracat yapılmaya başlamıştır. Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu ülke olan Almanya, temizlik sektöründe az vakitte yaptığı gelişmelerle çoğu ülkeleri sıralamada geride bırakmıştır. Meydana gelen bu sektörün en önemli markaları Reckitt Benickser, Unilever, Herkel , Procker and Gamble, SC Johonson and Son olmuştur. 2011 yılında dünyada yapılan yüzde 50 nün üstündeki satışların bu firmaların yaptığı bilinmektedir.

Kalıp Sabunun sona Ermesi

Avrupa ile Amerika kalıp sabun kullanımını sıvı sabun tüketimine başlamasıyla birlikte sıvı sabuna artan rağbet sonucu kalıp sabun piyasası sert vuruş yiyerek büyük darbe almıştır. Kalıp sabun üreten firmalar bu yüzden daralan piyasada sıkıntıya düşmüş yeni gelişen ve gelişmekte olan ülkelere yönelmişlerdir. Bunların başında Hindistan, Pakistan gibi yeni gelişen ülkelere kalıp sabun üreten firmalar yönelmeye başlamıştır.2011 yılında Avrupa da 34,2 milyar Euro lük temizlik ürünlerinin satışı yapılmıştır. Yapılan bu satış da 27,4 milyar Euro sunu kişisel tüketicilerden meydana gelmektedir. Yapılan satışların yüzde 48’i çamaşır temizlik ürünleri, yüzde 21’i yüzey temizlik ürünleri, yüzde 15’i de bulaşık temizleyen ürünler oluşturmaktadır.

Piyasa öncüsü Avrupa’dır. Dünyada en kapsamlı sabun ithalat, ihracat ve imalatını Avrupa ülkelerinin yaptığı bilinmektedir.

Ülkemizde temizlik piyasası 1960 yılında Sheraton Hotel ve İntercontinental Hotel de yaşam alanımıza girmiştir. Temizlik alanında ilk uzman eğitim 1962 yılında uygulanmaya geçilmiştir. Çoğu temizlik işleri şirketlerin kendi imkânıyla temin ediliyordu. 1983’den itibaren Mersin temizlik şirketleri hızlı şekilde gelişip büyümeye başlamıştır. Böylece temizlik işleri oluşturulan uzman, Mersin temizlik şirketlerine verilmiştir. Çoğu firma ülkemizde bayilik alarak hayatımıza girmiştir.

2009 senesinde dünyada çoğu sektörde etkili olan kriz ne yazık ki ülkemizde de temizlik piyasasında birçok olumsuz etkileri oldu. Avrupa ya göre yüksek gelirlerle çalışmakta olan şirketler meydana gelen ekonomik kriz yüzünden büyük darbeler aldılar. Böylece temizlik hizmet alanında koşullar aniden değişmek zorunda kaldı. Temizlik sektörü ülkemizde sürekli kendini değiştirip gelişen bir alan olmasına rağmen istenen iş gücü beklentisini oluşturamadı. Az fiyatlarla alınan ihaleler aynı zamanda eğitimsiz ve kalitesiz yapılmaya başlandı.

Ülkemizde Bulunan temizlik şirketleri

Ülkemizde faaliyet gösteren temizlik firmaları, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmakla birlikte çoğu ilimizde faaliyette bulunmaktadırlar. Son zamanlarda özellikle Mersin temizlik şirketleri açısından, ilerleyen bir pazar olarak görülmektedir. Öncelik müşteri memnuniyeti, dürüstlük, kaliteli hizmet olması gerekmektedir. İş sağlık ve güvencesi ön planda olmalı yenilikçi fikir ve eylemlere ayak uydurabilmelidir. Mersin temizlik şirketleri sürekli değişkenlik gösteren müşteri memnuniyetini önemseyerek kaliteli hizmet sunmaktadır. Bu hizmetleri yerine getirirken de çevreyi koruma ve israf etmemelidirler. Mersin temizlik şirketleri hiçbir şeye karışmadan temizledikleri ortamı kullanıma hazır hale getirmek için uğraşmaktadırlar. Gözünüz arkada kalmadan güvenebileceğiniz fiyat konusunda iyi firmalarla içiniz rahat olarak çalışabilirsiniz. Temizlik işleri şirketlerini seçerken daha önceden yapılmış anketleri inceleyip firma hakkında fikir edinebilirsiniz.

Mersin temizlik şirketleri aşağıda bulunan tüm alanlarda faaliyet göstermektedir;

  • Ev temizliği
  • Ofis temizliği
  • Villa temizliği
  • İnşaat sonrası temizlik
  • Otel, fabrika temizliği
  • Kafe, bar temizliği
  • Dış cephe temizliği
  • Apartman site temizliği
  • Okul, hastane, dershane temizliği

Buna benzer tüm yaşam alanlarında sizin için gerekli olan hijyen ve temizlik işlerini itina ile yapmaktadırlar. Ekonomik kriz, temizlik şirketlerini teğet geçmedi

Yıl 2009, bütün dünyada çeşitli sektörlerde görülen krizin etkileri, maalesef ülkemizdeki temizlik sektörünü de vurdu. Avrupa ve Amerika’ya göre çok fazla kazançlarla çalışan şirketler, ekonomik kriz ve uluslararası para gruplarının desteklediği yabancı şirketler yüzünden büyük darbe gördüler. Bu sebeple temizlik hizmeti sektöründe dengeler bir anda değişti.

Sektörün, ülkemizdeki 30. Senesinde, her anlamda gelişen temizlik sektöründe, sadece iş gücü beklenen gelişimi karşılayamadı. ‘’ En iyi teklif, en ucuz olandır’’ düşüncesiyle hareket edenler, düşük fiyatlarla aldıkları ihaleleri, yine aynı şekilde niteliksiz, eğitimsiz iş gücüyle yapmaya başladılar.

Ülkemizdeki temizlik şirketleri

Ülkemizde bulunan temizlik şirketleri, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere birçok ilimizde faaliyet göstermektedir. Son yıllarda özellikle Mersin temizlik şirketleri açısından, gelişen bir pazar olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir